JAK TERAPIE HROU FUNGUJE
Terapie hrou stojí na téměř stoletém výzkumu v oblasti psychologie a neuro vědy
Terapie hrou využívá přirozeně a svobodně zvolené kreativní činnosti a tím pomáhá propojení kontrolovaného logického uvažování s nekontrolovaným podvědomím. Během takovéto svobodné hry, nebo činnosti, se v mozku uvolňují hormony endorfin, oxytocin, dopamin a serotonin, které potlačují stres, zklidňují, navozují pocit štěstí a usnadňují kreativní myšlení, které je potřeba k řešení problémů a situací.
Během terapie hrou vznikají v mozku nová neuronová spojení, která dítěti umožňují najít nový pozitivní přístup k řešení životních událostí.
Dítě se učí aplikovat seberegulaci ve stresových situacích a překonávat je, což posiluje jeho sebevědomí a odolnost pro další krizové situace.
KDO ŘÍDÍ TERAPEUTICKÉ SETKÁNÍ?
Dítě? Dospělý?
Volnou hru nebo činnost si v terapeutické dílně volí dítě samo. Díky tomu roste jeho sebevědomí, sebehodnota, sebejistota, sebedůvěra a velmi důležitá intuice.
Volná, dospělým neřízená aktivita nebo hra je vnitřně, podvědomě motivovaná. Je nestrukturovaná, bez plánu či cíle, čiste sledující a naplňující vnitřní potřeby.
Volná hra řízená dítětem je procesem přirozeného učení, přijímání a růstu ve všech oblastech, které dítě musí pokrýt aby se z něj stala celkově harmonická bytost.
O TERAPII HROU
Hra je dětským jazykem
Existuje mnoho druhů psycho-terapií. Většina z nich je na verbální úrovni. Vyjadřování pocitů mluvením je bližší dospělým než dětem. Spousta dětí však nedokáže nebo nechce mluvit o tom, co je trápí.
Terapie hrou, rozšířená po celém světě a používaná na více než 1800 ZŠ v Británii, překlenuje propast mezi světem dětí a dospělých. Používá kreativní činnosti a materiály spolu s dalšími herními prostředky a usnadňuje tak dětem komunikaci a vyjádření niterných emocí.
Terapie hrou umožňuje dětem svým laskavým, trpělivým a nedirektivním přítupem propojit podvědomí s vědomím. Děti, které absolvovaly terapii hrou dokáží lépe komunikovat, naučí se lepšímu sebeovládání, a zlepší svůj vztah s dospělými a stávají se odolnějšími vůči stresu z vnějšího světa.